Volvo 940 gaśnie przy hamowaniu

Wszystko co dotyczy zwykłego utrzymania auta w fabrycznej specyfikacji
Mikolaj2608
Posty: 14
Rejestracja: 08 lipca 2018, 23:32

Volvo 940 gaśnie przy hamowaniu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mikolaj2608 »

Cześć wszystkim,
ostatnio samochod zgasł mi na autostradzie po odpuszczeniu gazu... powiem, ze nie lada przeżycie ;) w kazdym razie od kilku miesiecy nie jestem w stanie zlokalizować przyczyny tych zjawisk. Dzieje sie to zazwyczaj podczas hamowania, odpuszczania gazu. Wszystkie kontrolki sie zapalają, samochod po prostu zdycha. Wymieniłem palec i kopułkę, czujnik położenia walka, przewody wysokiego napięcia, świece, cewkę zaplonową (dodam, ze to Regina a nie bosch), wszystkie styki wyczyszczone, krokowiec też wyczyszczony. Czy macie jakis pomysl o co może chodzić? Bo mi się już skończyły....
Dodam jeszcze, ze to 2.3 benzyna b230f bez turbo w automacie
0 x
xjtdi
Posty: 1065
Rejestracja: 31 października 2016, 13:48

Re: Volvo 940 gaśnie przy hamowaniu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: xjtdi »

Cześć!
Napisz skąd jesteś dobry człowieku, może jakoś damy rade pomóc. Generalnie Regina to w sumie prosty ale i dosyć rzadki w naszym kraju układ zasilania tego silnika ale parę osób z forum ma go pod maską (np. domin miał w swojej 745, mam i ja w dawcy który stoi za domem).
Sprawdź jeszcze raz połączenia przy czujnikach na dolocie, krokowiec czy faktycznie działa bo niestety samo czyszczenie czasem nie wystarcza. Co do krokowca to miałem kiedyś podobny problem do Twojego ale w układzie LH Jetronic 2.2. Auto gasło mi średnio co 2-3 zdjecie nogi z gazu a że było to na wyjeździe doraźnie naprawiłem układ zastępując krokowiec zaworem hyrdaulicznym/wodnym takim z pokrętłem co by dokładniej ustawić. W zawór miałem wkrecone dwa króćce do węża ogrodowego o takiej średnicy co pasowała do węży od krokowca, koszt całości ~20zł. Ustawiasz to tak, że na zimnym silniku ustawiasz kurkiem wolne obroty na jakieś 600-700 to po nagrzaniu u mnie było jakieś 1200obr i auto nigdy nie przygasało, ja tak spokojnie przejeździłem 2 tygodnie urlopu i wróciłem z nad morza. Co ciekawe u mnie problem z zwieszającym się krokowcem nie tkwił w krokowcu który okazał się sprawny w 100% tylko miałem uszkodzone wyjście w kompie od wtrysku (tym przy nogach pasażera LH2.2) który nie zawsze wysterowywał krokowca.
Czujnik położenia wałka raczej to nie będzie bo z tego co pamiętam w Reginie szło odłączyć prawie wszystko (sonde lambda, spalania stukowego, temperatury powietrza, temeperatury silnika) a i tak auto pracowało na sztywnej mapie całkiem normalnie, nie przygasało tylko paliło niemiłosiernie dużo. Odłączenie/uszkodzenie czujnika wałka w aparacie zapłonowym unieruchamiało silnik.
0 x
Mikolaj2608
Posty: 14
Rejestracja: 08 lipca 2018, 23:32

Re: Volvo 940 gaśnie przy hamowaniu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mikolaj2608 »

Dzieki wielkie za odpowiedz, ja mieszkam pod warszawą po prawej stronie Wisły ;)
Tez wlasnie zauwazylem, ze moge odłączyć wszystkie czujniki, a auto dalej pracuje bez większej zmiany, myslalem, ze cokolwiek sie zmieni i bede mial jakiś trop ;) w kazdym razie sprawdze tego krokowca raz jeszcze
0 x
Mikolaj2608
Posty: 14
Rejestracja: 08 lipca 2018, 23:32

Re: Volvo 940 gaśnie przy hamowaniu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mikolaj2608 »

Update
Wymieniłem krokowy i wszystkie świece na nowe, odpiąłem akumulator na 30 min, przejechałem sie, samochod lepiej sie zbiera i prawie w ogole obroty na luzie nie falują... oby to byl dobry znak ;)
0 x
Mikolaj2608
Posty: 14
Rejestracja: 08 lipca 2018, 23:32

Re: Volvo 940 gaśnie przy hamowaniu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mikolaj2608 »

Niestety, zgasł dziś znowu... trzykrotnie.
Tylko objaw byl inny, nie działo sie to nagle, tylko najpierw nie bylo zadnej reakcji na gaz, po wyhamowaniu niemalże do zera, choinka i zdechł. Dziś kupilem nowy przewód cewka-aparat zapłonowy i wymieniłem tez czujnik temperatury powietrza w dolocie. Dodam, że po kazdym zgaśnięciu odpalał od razu. Luczę na wasze mądre głowy, bo niedlugo splajtuję... ;)
0 x
Awatar użytkownika
nckpol
Posty: 724
Rejestracja: 05 sierpnia 2015, 15:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volvo 940 gaśnie przy hamowaniu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nckpol »

Niestety bez eliminowania po kolei za wiele nikt Ci nie pomoże. Wyeliminuj krokowiec - wsadź zawor od wody czy czegos w jego miejsce, ustaw tak by jakos auto chodziło i zobacz czy nadal gaśnie. To nie musi być jego wina, to może być kazdy inny element, ktory świrując wysyła do ecu sygnały by modyfikować położenie krokowca (uproszczenie myślowe). To może być uwalona wiązka, czujnik temperatury, czujnik wału, przepływka. Ja mimo wszystko zaczął bym od sprawdzenia wiązki przy ecu - znajdź rozpiskę pinów i wymaganych przedziałów omów od każdego czujnika i sprawdź we wtyczce ecu czy wszystko się zgadza - najlepiej na cieplym aucie bo wtedy może się najwięcej dziać w wiązce
0 x
Awatar użytkownika
endriugto
Posty: 3655
Rejestracja: 28 października 2015, 15:26
Lokalizacja: Skórzewo 509 315 886

Re: Volvo 940 gaśnie przy hamowaniu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: endriugto »

Czasami zdarzają się super głupie przypadki. U mnie gasł przy skręcie w prawo. Okazało się że klema była nie dokręcona do akumulatora... Pewnie sprawdzałeś ale warto obczaić klemy i wszystkie połączenia masowe w aucie.
0 x
Mikolaj2608
Posty: 14
Rejestracja: 08 lipca 2018, 23:32

Re: Volvo 940 gaśnie przy hamowaniu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mikolaj2608 »

W amerykańskim inetrnecie wyczytałem, że może być to wina przekaźnika pompy paliwa, wczoraj w nocy zamówiłem, mam nadzieję, że w piątek będzie... to gaśnięcie jest tak bardzo losowe, wczoraj na trasie szybkiego ruchu trzy razy, a potem nim jezdziłem po mieście, do sklepu, do znajomego, i jakby dopiero z fabryki wyjechał... zastanawiam się też nad nową pompą paliwa, może po tych 26 latach jest z nią coś nie tak :/
Nie sądzę, żeby to było coś z komputerem, ale sprawdzę. A przepływki w tym samochodzie nie ma ;) jest tylko czujnik temperatury powietrza w dolocie bo to regina ehhh
endriugto, klemy w porządku ;)
I jeszcze jedno pytanie-czy w 940 jest przekaźnik wtryskiwaczy czy coś w tym rodzaju? czy to wszystko "mieści się" w tym przekaźniku pompy?
A przez połączenia masowe rozumiesz te blaszki z wypustkami na obydwu błotnikach od środka czy coś jeszcze?
0 x
Awatar użytkownika
gruszka2
Posty: 482
Rejestracja: 08 lutego 2017, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Volvo 940 gaśnie przy hamowaniu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gruszka2 »

Cześć .
Mikolaj2608 przed wakacjami miałem podobne szopki pod maską , a przyczyna była banalna tzn.pęknięty wężyk podciśnienia dochodzący do
regulatora cisnienia paliwa na listwie wtryskowej . Jest mocno wygięty i pękał sobie powoli pod spodem że nie było widać Knusior miewałnierówne obroty było coraz gorzej aż zaczął gasnąć .
0 x
Ktoś kiedyś powiedział, że dawniej auta naprawdę budowano z blachy i stali, drewno było dodatkiem a plastiku używano do wysadzania mostów…

945 B230FB 90r.
Mikolaj2608
Posty: 14
Rejestracja: 08 lipca 2018, 23:32

Re: Volvo 940 gaśnie przy hamowaniu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mikolaj2608 »

gruszka2 pisze:Cześć .
Mikolaj2608 przed wakacjami miałem podobne szopki pod maską , a przyczyna była banalna tzn.pęknięty wężyk podciśnienia dochodzący do
regulatora cisnienia paliwa na listwie wtryskowej . Jest mocno wygięty i pękał sobie powoli pod spodem że nie było widać Knusior miewałnierówne obroty było coraz gorzej aż zaczął gasnąć .
Odkad wymieniłem krokowy obroty są stałe, równe. Dzis oprocz przekaźnika pompy dokupiłem jeszcze przekaźnik wtrysku i czujnik ciśnienia oleju, normalnie kiedyś sprzedam ten samochod jako nowy :p
Oby to pomogło, mam wrazenie, ze ostatnio kiedy nie bylo reakcji na gaz pompa przestała chodzic... moze to jest moim problemem i wymiana tych wszystkich rzeczy byla bez sensu. Zobaczymy ;) ale i tak Dzieki :) rano dla spokoju sprawdzę ten wężyk
0 x
ODPOWIEDZ