Podłączenie radia CR-915 pod starą instalacje w 740

Wszystko co dotyczy zwykłego utrzymania auta w fabrycznej specyfikacji
Awatar użytkownika
JoeM
Posty: 1839
Rejestracja: 23 listopada 2014, 15:49
Lokalizacja: Poznań / Wiry
Kontakt:

Podłączenie radia CR-915 pod starą instalacje w 740

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JoeM »

Witam. Proszę o wskazówki w podłączeniu radia CR-915 pod starą instalacje (kostka 9 pin + 4 pin, okrągłe wtyki). Poniżej rzekome oznaczenia wtyków w gnieździe radia. Od auta z kostki 9 pin idzie kabel czarny- i czerwony plus. Według poniższego rysunku mamy w radiu dwa wtyki "-" i 3 +. Pod które podłączyć kable czerwony i czarny z kostki samochodu. Czy jakieś zmostkować? No chyba że któreś z tych +/- podpiąć pod dwa wolne kable w kostce auta. Jeden to niebieski a drugi zielony z czerwonym paskiem (od czego one są?). Który wtyk w radiu odpowiada za podświetlenie klawiszy radia? Radio gra i świeci wyświetlacz ale nie mam jeszcze podświetlania klawiszy przynajmnie przy podłączeniu tylko czarnego pod wtyk 1 czerwonego pod 7 i 8.

Obrazek
Obrazek
0 x
Awatar użytkownika
endriugto
Posty: 3655
Rejestracja: 28 października 2015, 15:26
Lokalizacja: Skórzewo 509 315 886

Re: Podłączenie radia CR-915 pod starą instalacje w 740

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: endriugto »

Ja swego czasu kupiłem dwie przejściówki na alledrogo.
Ori volvo numer 3533380 i 3533358. Poszperaj może znajdziesz.
Jedną z nich wykorzystałem do mojej instalacji drugą mam w garażu. Nie pamiętam która to która. Tą drugą mogę Tobie udostępnić.
0 x
Awatar użytkownika
fonderal
Posty: 1280
Rejestracja: 09 października 2014, 10:10
Lokalizacja: WK i WL

Re: Podłączenie radia CR-915 pod starą instalacje w 740

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fonderal »

Zasilanie powinno być podłączone do obu B+ a masa do obu GND, można je zmostkować w kostce. W niektórych radiach niepodłączenie jednego B+ powoduje niedziałanie jakiejś funkcji, np. w CT-906 działa radio a CD już nie, bo każdy moduł ma swoje zasilanie.
ACC+ to plus po stacyjce, radio wyłącza się kluczykiem. Podłączenie stałego plusa do ACC spowoduje, że radio będzie można włączyć niezależnie od położenia kluczyka. Niektórzy tak wolą, ale trzeba sprawdzić pobór prądu, żeby się nie zdziwić rozładowanym akumulatorem.

Pinout z netu nie jest za dokładny, zrobiłem swój dla CR905/6. Kolory kabli jak w 940 mkII, ale niektóre mogą się powtarzać w starszych 700 i 900.
W 940 piny RHEO+ i RHEO- są podłączone równolegle do żarówek podświetlenia zegarów (trzeba pilnować polaryzacji), natomiast DIM do pinu 4 w wyłączniku świateł. ̶W̶ ̶p̶o̶j̶e̶d̶y̶n̶c̶z̶e̶j̶ ̶k̶o̶s̶t̶c̶e̶ ̶1̶4̶ ̶p̶i̶n̶ ̶b̶i̶a̶ł̶y̶ ̶k̶a̶b̶e̶l̶ ̶o̶d̶p̶o̶w̶i̶a̶d̶a̶ ̶z̶a̶ ̶o̶ś̶w̶i̶e̶t̶l̶e̶n̶i̶e̶ ̶(̶p̶i̶n̶ ̶7̶)̶.̶ ̶N̶i̶e̶ ̶m̶a̶m̶ ̶p̶o̶d̶ ̶r̶ę̶k̶ą̶ ̶s̶c̶h̶e̶m̶a̶t̶u̶ ̶o̶d̶ ̶s̶t̶a̶r̶s̶z̶y̶c̶h̶ ̶k̶a̶n̶t̶ó̶w̶,̶ ̶a̶l̶e̶ ̶m̶o̶ż̶n̶a̶ ̶z̶a̶ł̶o̶ż̶y̶ć̶,̶ ̶ż̶e̶ ̶b̶i̶a̶ł̶y̶ ̶t̶o̶ ̶D̶I̶M̶M̶.̶ Czyli do DIM podłączamy pozycyjne, (w 740 być może pin 6, żółto - biały, trzeba sprawdzić jakąś żarówką) jednak nadal brakuje zasilania tych dwóch RHEO i żeby świeciło podświetlenie w całym radiu trzeba je skądś wziąć. Najbezpieczniej z kostki w liczniku (jak w 940, wtedy - jeśli jest - działa ściemniacz), ale tu znów brakuje mi schematu. Na upartego pewnie dałoby się z podświetlenia zapalniczki albo znaczków przy wyłącznikach. Tu też a wszelki wypadek trzeba mocno pilnować polaryzacji, żeby sobie nie ściemnić radia na amen:)

A tu dokładny pinout:

Obrazek

Btw cr-915 to amerykańska mutacja cr-905 z przestawionymi częstotliwościami, działa to u Ciebie? Przerabiałeś?
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2018, 15:43 przez fonderal, łącznie zmieniany 1 raz.
1 x
Awatar użytkownika
JoeM
Posty: 1839
Rejestracja: 23 listopada 2014, 15:49
Lokalizacja: Poznań / Wiry
Kontakt:

Re: Podłączenie radia CR-915 pod starą instalacje w 740

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JoeM »

Dzięki za pomoc Panowie. Wtyczki nie potrzebuje bo mam luzem odpowiednie wtyki a i te Twoje są pod nowszą instalacje. Szczerze to nie wiem czy wytrzymam z tym radiem bo wpisywanie tego kodu mnie denerwuje. Bo póki co po każdym wyłączeniu trzeba wpisywać kod. Tak to jest w tych radiach? Podobno można wyciąć diody i wtedy trzeba wpisać uniwersalny kod dopiero po odłączeniu akumulatora. Jest tak?
Druga rzecz to amerykańskie częstotliwości. Brak parzystych końcówek co potwierdza się z model jako że na USA.
0 x
Awatar użytkownika
dom?n
Administrator
Posty: 3037
Rejestracja: 01 października 2014, 00:10
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Podłączenie radia CR-915 pod starą instalacje w 740

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dom?n »

Kod wpisujesz tylko po odpięciu radia od akumulatora. Normalne zgaszenie auta nie będzie tego powodować.

CR-915 poza oczywistym zakresem częstotliwości na US ma też napisy zamiast piktogramów - w razie gdyby amerykanie nie zrozumieli symboli klucza basowego i klucza wiolinowego :D
0 x
940 Turbo '91 · dekwadrat · poznańskie klasyki nocą
re5pect pisze: Jeżeli chcesz żeby Twoje RWD dobrze się prowadziło w zakrętach, było szybkie, dobrze hamowało, a to wszystko bez wydawania taczki pieniędzy na modyfikacje to polecam zakup BMW :D
Awatar użytkownika
fonderal
Posty: 1280
Rejestracja: 09 października 2014, 10:10
Lokalizacja: WK i WL

Re: Podłączenie radia CR-915 pod starą instalacje w 740

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fonderal »

Przy podłączeniu wg rozpiski kod wprowadza się tylko po odłączeniu radia od zasilania. Czyli jak odepniesz kostkę, wyjmiesz akumulator albo bezpiecznik od radia. Inna sytuacja wskazuje na złe podłączenie.
Wycięcie wszystkich diod ustawi kod na 6666, ale zasady wprowadzania się nie zmieniają, nadal będą zależne od sposobu podłączenia.
0 x
Awatar użytkownika
JoeM
Posty: 1839
Rejestracja: 23 listopada 2014, 15:49
Lokalizacja: Poznań / Wiry
Kontakt:

Re: Podłączenie radia CR-915 pod starą instalacje w 740

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JoeM »

Chmm... no nic. Z ciekawości podłącze według instrukcji bo obecne podłączenie było na chybił trafił i pewnie stąd pamięć nie trzyma.

Czy zakres częstotliwości USA można zmienić na Europę? Radia na Ebayu USA często mają w opisie że jest to możliwe i nie jest to problem.
0 x
Awatar użytkownika
fonderal
Posty: 1280
Rejestracja: 09 października 2014, 10:10
Lokalizacja: WK i WL

Re: Podłączenie radia CR-915 pod starą instalacje w 740

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fonderal »

A tu nie pomogę, temat jest mi obcy. Wiem tylko, że się da.
0 x
Awatar użytkownika
JoeM
Posty: 1839
Rejestracja: 23 listopada 2014, 15:49
Lokalizacja: Poznań / Wiry
Kontakt:

Re: Podłączenie radia CR-915 pod starą instalacje w 740

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JoeM »

Tym razem ogarniam radio CR-906. Pytanie skąd pociągnąć stały +. Według pinoutu 4 wtyk wędruje do przewodu zielono czerwonego. Jest to rzekomo stały plusu. Problem w tym że po podłączeniu uruchamia się dmuchawa :). Druga sprawa zakupiłem złacze iso:
http://allegro.pl/kostka-iso-volvo-760- ... 04147.html
ale nie ma tam przewodów pod RHEO + i -
0 x
Awatar użytkownika
fonderal
Posty: 1280
Rejestracja: 09 października 2014, 10:10
Lokalizacja: WK i WL

Re: Podłączenie radia CR-915 pod starą instalacje w 740

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fonderal »

Bo w kostce ISO nie ma tego z założenia, sterownie podświetleniem w np. CR-906 jest natywne dla volvo i w ISO się go nie znajdzie. RHEO+ i - można wziąć z licznika, jak jest ściemniany to i radio będzie się ściemniało.
Zielono-czerwony jest standardowo w 700/900, a pewnie i w innych też, stałym plusem. Z dmuchawą nie mam pojęcia co i jak, ale CR-906 i obecnie CT-906 podłączone wg tej rozpiski działały i działają bez najmniejszych zastrzeżeń. Oidp. w CR-906 wystarcza jeden stały plus i powinno działać bez np. zielono-czerwonego, ale stuprocentowej pewności nie mam, trzeba by empirycznie. CT-906 musi mieć dwa plusy, żeby działało radio i cd...

U siebie miałem chlaśniętą oryginalną wiązkę i założone ISO pod jakiegoś Blaupunkta. Grał nawet przyzwoicie, ale nie pasowały mi migające niebieskie światełka. Kupiłem CR-906, garść kostek i odtworzyłem fabryczną instalację. Tak powstała rozpiska:)
0 x
ODPOWIEDZ