Podświetlenie

Wszystko co dotyczy zwykłego utrzymania auta w fabrycznej specyfikacji
Awatar użytkownika
Czołgu
Posty: 48
Rejestracja: 30 października 2015, 19:20

Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Czołgu »

Witam.
Mam dziwny problem z moim volvo. Pacjent to 944 z D24TIC.

Problem polega na tym, że z całego podświetlenia deski rozdzielczej działa tylko podświetlenie radia, zegarów, przycisków od szyb elektrycznych, żarówki sygnalizujące włączenie halogenów, grzania szyby, foteli oraz guziki od obiegu zamkniętego i AC OFF na panelu klimatronika. Nie działa podświetlenie włączników od świateł mijania, regulacji natężenia światła zegarów, halogenów i grzania szyb (te górne), grzanych foteli, popielniczki z przodu i z tyłu oraz podświetlenie panelu klimatronika. Wymieniłem żarówki, które odpowiadają za podświetlenie pokręteł i całego panelu ACC (na wciskane 1,2W 12V), ale mimo to dalej nie działa. Regulator natężenia światła zegarów działa poprawnie. Po włączeniu pozycji i świateł mijania to co działa lekko się przyciemnia. Bezpieczniki również sprawdziłem.

Konsultowałem problem z paroma osobami, jednak nikt nie wie co może być przyczyną.
Pozdrawiam.
0 x
Awatar użytkownika
Sinuspi
Posty: 3064
Rejestracja: 05 lipca 2015, 15:18

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sinuspi »

w 94X za podświetlenie lewego panelu odpowiada żarówka 1.2W która jest zamontowana do plastikowego kształtownika rozpraszającym światło żarówki.

Do popielniczek jest żaróweczka, nieco mniejsza i ma bańkę zieloną. Można zaaplikować j/w i założyć na nią kapturek silikonowy w kolorze.

Do podświetlania przycisków do grzania taboretów jest kolejna żarówka 1.2W wkładana w podobny tunel jak w panelu.

Takie żaróweczki w cokoliku do kupienia w ASO za ok 60-70 zł szt. Mozesz kupić same żaróweczki z wąsami, delikatnie oderwać nóżki od starej oprawki i przylutować do niej nową żarówkę. Koszt jednej spada do 1-2zł.

W panelu klimy oprócz żaróweczek do przycisków są bezcokołowe 3W, podajże 3szt

Jeżeli wymiana na sprawne żaróweczki nie pomoże to szukaj rozwiązania w instalacji elektr.
Ostatnio zmieniony 08 marca 2016, 19:04 przez Sinuspi, łącznie zmieniany 1 raz.
0 x
Kanciaste VOLVO - ZAWSZE w drodze.
K-Jetronic to mój konik ;) tak samo jak nagrzewnice w 940 i małe naprawy :idea:

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Czołgu
Posty: 48
Rejestracja: 30 października 2015, 19:20

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Czołgu »

Podświetlenie przycisków mam nadzieję nie działa tylko dlatego, że są popalone żarówki. Kupię z wąsami jak piszesz i spróbuję wymienić. Martwi mnie ten panel klimy, bo jeżeli nie świeci po wymianie to już będę musiał szukać magika elektryka. W panelu po otwarciu klapki u góry mam dostęp do 2 czarnych oprawek na żarówki, je właśnie wymieniłem. Od spodu jest dostęp do dwóch kolejnych, bez konieczności otwierania panelu. Łącznie znalazłem tylko 4, przy czym te na dole wg mnie są od podświetlenia guzików, które działają, więc ich nie wymieniałem.
0 x
Awatar użytkownika
Sinuspi
Posty: 3064
Rejestracja: 05 lipca 2015, 15:18

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sinuspi »

Na żaróweczkach od przycisków ACC są kapturki. Lubia sie z z czasem przypalić i skruszyć a wtyczki do ACC jeżeli nie były dobrze wetknięte - obluzować.
Zwykły miernik w dłoń, ściemniacz na maxa przełącznik w mierniku na 20V i spr czy na płytce żarówek jest napięcie.
Sprawdź ścieżki. Mogą to być zimne luty.
0 x
Kanciaste VOLVO - ZAWSZE w drodze.
K-Jetronic to mój konik ;) tak samo jak nagrzewnice w 940 i małe naprawy :idea:

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego
swist57
Posty: 24
Rejestracja: 29 marca 2015, 13:02

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: swist57 »

Jeśli chodzi o te żarówki w plastikowych oprawkach, to ja zastosowałem zamiennik z grupy VW: http://sklep.auto-bajer.pl/zarowka-b8-5 ... 1mfhz.html

nie wiem czemu w tym sklepie są takie drogie, al ja w moim wioskowym sklepie kupiłem je za 2,7zł (wykupiłem wszystkie na wszelki wypadek :D ) Wystarczy wyłamać ta plastikową przegródkę i pasuje :) Szukajcie w necie żarówek o symbolu 2721MFHZ
0 x
Awatar użytkownika
Sinuspi
Posty: 3064
Rejestracja: 05 lipca 2015, 15:18

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sinuspi »

swist57 pisze:Jeśli chodzi o te żarówki w plastikowych oprawkach, to ja zastosowałem zamiennik z grupy VW: http://sklep.auto-bajer.pl/zarowka-b8-5 ... 1mfhz.html

nie wiem czemu w tym sklepie są takie drogie, al ja w moim wioskowym sklepie kupiłem je za 2,7zł (wykupiłem wszystkie na wszelki wypadek :D ) Wystarczy wyłamać ta plastikową przegródkę i pasuje :) Szukajcie w necie żarówek o symbolu 2721MFHZ
Super!
0 x
Kanciaste VOLVO - ZAWSZE w drodze.
K-Jetronic to mój konik ;) tak samo jak nagrzewnice w 940 i małe naprawy :idea:

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Sinuspi
Posty: 3064
Rejestracja: 05 lipca 2015, 15:18

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sinuspi »

0 x
Kanciaste VOLVO - ZAWSZE w drodze.
K-Jetronic to mój konik ;) tak samo jak nagrzewnice w 940 i małe naprawy :idea:

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Czołgu
Posty: 48
Rejestracja: 30 października 2015, 19:20

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Czołgu »

Czy mógłbym prosić kogoś, kto np posiada luźny panel od klimatronika zrobić zdjęcie i przy pomocy chociażby painta pokazać, w którym miejscu znajdują się te bezcokołowe 3W żarówki, o których wspomniał Sinuspi? Otwierałem panel od góry i oglądałem od spodu, ale nie udało mi się znaleźć żadnych więcej żaróweczek, poza czerema 1,2W.
0 x
Awatar użytkownika
koper
Posty: 368
Rejestracja: 15 października 2015, 15:12
Lokalizacja: Łomianki

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: koper »

Ja odnoszę wrażenie, że te żarówki nie są 12V tylko jakieś 15V.
Niby mają 1,2W ale jakoś tak mocno się nie grzeją i długo działają.
Ja i tak wymieniam wszystko na LEDy w kolorze białym.
Przetestowałem też czerwony i niebieski. Niebieski był chyba najładniejszy, ale został biały.
Wydaje mi się, że dość ładnie mógłby również wyglądać kolor bursztynowy (jak w beemkach czy peżotach), tylko czy takie diody są dostępne...

Zdjęcie panelu jutro prześlę.
0 x
Awatar użytkownika
Czołgu
Posty: 48
Rejestracja: 30 października 2015, 19:20

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Czołgu »

Mam nadzieję, że po prostu nie zauważyłem żarówek od podświetlenia tarcz, bo w innym wypadku będę musiał rozejrzeć się za nowym panelem klimy.
0 x
ODPOWIEDZ