Podświetlenie

Wszystko co dotyczy zwykłego utrzymania auta w fabrycznej specyfikacji
Awatar użytkownika
Sinuspi
Posty: 3064
Rejestracja: 05 lipca 2015, 15:18

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sinuspi »

Czołgu pisze:Czy mógłbym prosić kogoś, kto np posiada luźny panel od klimatronika zrobić zdjęcie i przy pomocy chociażby painta pokazać, w którym miejscu znajdują się te bezcokołowe 3W żarówki, o których wspomniał Sinuspi? Otwierałem panel od góry i oglądałem od spodu, ale nie udało mi się znaleźć żadnych więcej żaróweczek, poza czerema 1,2W.
"W modelach 740/940 bez klimatyzacji (ACC) za podświetlenie odpowiada pojedyncza żarówka "wciskana" o mocy 3W. Dostęp do niej jest banalny, wystarczy wyjąc pokrętła sterujące nawiewami i temperaturą i zdjąć plastykowy panelik. Volvo 760/960 z klimatyzacją posiada centralkę (ACC) i nieco bardziej skomplikowany system podświetlenia. Po odkręceniu dwóch śrubek bocznych wyciągamy całą konsolę. Z góry konsoli znajduje sie plastykowa lub gumowa zaślepka. Odkręcamy ją i mamy dostęp do 6 żaróweczek. Dwie żaróweczki odpowiadają za ogólne podświetlenie pokręteł. Są to standardowe, opisywane "wciskane" żaróweczki 1,2W. Dwie kolejne odpowiadają za podświetlenie przycisków od klimatyzacji i obiegu zamkniętego. To także żarówki 1,2W, jednak należy założyć je na znajdujące się tam specyficzne oprawki. Dwie ostatnie żaróweczki, to znowu 1,2W, lecz z naciągniętymi na siebie koloryzującymi gumkami. Maja służyć jako podświetlenie na kolorowo (pomarańczowo i niebiesko) obrzeży od guziczków klimatyzacji i zamknięcia obiegu powietrza.Tym samym, sygnalizują ich uruchomienie."
0 x
Kanciaste VOLVO - ZAWSZE w drodze.
K-Jetronic to mój konik ;) tak samo jak nagrzewnice w 940 i małe naprawy :idea:

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
koper
Posty: 368
Rejestracja: 15 października 2015, 15:12
Lokalizacja: Łomianki

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: koper »

Ja znalazłem 4 sztuki żarówek.
2 od przycisków (na dole) i 2 od podświetlenia (na górze).
Zrobiłem foty, ale z telefonu nie wstawię...
0 x
Awatar użytkownika
Czołgu
Posty: 48
Rejestracja: 30 października 2015, 19:20

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Czołgu »

Sinuspi pisze:
"W modelach 740/940 bez klimatyzacji (ACC) za podświetlenie odpowiada pojedyncza (...)"
Ten tekst znam niemalże na pamięć. Właśnie nim sugerowałem się, pierwszy raz rozbierając panel.
Przed chwilą po raz kolejny to wygrzebałem z samochodu, otworzyłem górną klapkę i wyciągnąłem obie czarne oprawki. Świecąc w otwory, w które były włożone podświetla się skala na panelu, więc to najpewniej one odpowiadają za jej podświetlenie. Niestety, po przekręceniu zapłonu i włączeniu świateł nie świecą, mimo że je wymieniłem.
Obrazek
Dwie dolne, z czerwonymi kapturkami, podświetlają obrzeża dwa guziki poniżej pokręteł (działają).
Obrazek

Pozostałych dwóch w dalszym ciągu nie mogę znaleźć... Chyba będzie trzeba poszukać innego panelu.
0 x
Awatar użytkownika
koper
Posty: 368
Rejestracja: 15 października 2015, 15:12
Lokalizacja: Łomianki

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: koper »

O to to to... Dokładnie tak jest.
0 x
Awatar użytkownika
Czołgu
Posty: 48
Rejestracja: 30 października 2015, 19:20

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Czołgu »

Ciekawa sprawa. Po sprawdzeniu miernikiem prądu na wtyczkach okazało się, że na każdym z dwóch kabli dochodzących do żarówek jest napięcie 12V. Ma ktoś jakiś pomysł co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
0 x
Awatar użytkownika
Sinuspi
Posty: 3064
Rejestracja: 05 lipca 2015, 15:18

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sinuspi »

Coż, żeby się zdoktoryzować rozkręcę z 960 ;)

Czyżby czyżyk popsuł suwak ściemniacza :?: :idea:
0 x
Kanciaste VOLVO - ZAWSZE w drodze.
K-Jetronic to mój konik ;) tak samo jak nagrzewnice w 940 i małe naprawy :idea:

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Czołgu
Posty: 48
Rejestracja: 30 października 2015, 19:20

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Czołgu »

Zapomniałem dodać, że owe napięcie było sprawdzane na podświetleniu żaróweczek (popielniczka, podświetlenie symboli przycisków). Samego panelu ACC nie rozbierałem ponownie. Nie wiem, czy ściemniacz działa również na podświetlenie panelu klimy. Podczas mierzenia podświetlenie było przyciemnione.
0 x
Awatar użytkownika
fonderal
Posty: 1280
Rejestracja: 09 października 2014, 10:10
Lokalizacja: WK i WL

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fonderal »

Czołgu pisze:Nie wiem, czy ściemniacz działa również na podświetlenie panelu klimy.
Działa. Ściemnia się wszystko, nawet podświetlenie radia jeśli jest oryginalne, na dwie kostki i nikt nie grzebał w kablach.

Podświetlenie panelu klimy jest podpięte równolegle do żarówek zegarów, czyli jeżeli podświetlenie zegarów działa, ściemnia się itd, to tak samo powinno być z podświetleniem pokręteł klimatyzacji. Wyjścia z zegarów to B12 (niebieski) i B13 (biały). Wtyczka B to ta po stronie zegarka, zresztą oznaczenia złącz i pinów są na folii.

Kable idące od zegarów znajdziesz w większej kostce (A) sterownika klimy w pinach A16 (niebieski) i A7 (biały). Możesz do nich podłączyć jakąś małą żarówkę, powinna zapalać się i ściemniać razem z tymi w zegarach. Jeśli się nie zaświeci, wtedy przyczyny szukasz na drodze zegary - panel. Przyczyn może być wiele, przerwana ścieżka na folii, wylazł pin z wtyczki, przetarty styk na folii itd. Jeżeli będzie świecić, to przyczyna braku podświetlenia pokręteł leży po stronie sterownika klimy.
0 x
Awatar użytkownika
koper
Posty: 368
Rejestracja: 15 października 2015, 15:12
Lokalizacja: Łomianki

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: koper »

U mnie w 965 jest nieco inaczej. 4 żarówki od góry są wkładane. Ale tylko 4, a nie 6. Jakaś może nowsza wersja sterowania.
0 x
Awatar użytkownika
Sinuspi
Posty: 3064
Rejestracja: 05 lipca 2015, 15:18

Re: Podświetlenie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sinuspi »

Wymieniłem wszystkie żarówki wewnątrz w ex Shreka I.

Tu link od bardziej roztropnych niż ja http://www.volvo-off.pl/Volvo_7xx_9xx_z ... deski.html ;)
0 x
Kanciaste VOLVO - ZAWSZE w drodze.
K-Jetronic to mój konik ;) tak samo jak nagrzewnice w 940 i małe naprawy :idea:

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ