[240] Kontrolka niezapiętych pasów

Wszystko co dotyczy zwykłego utrzymania auta w fabrycznej specyfikacji
Awatar użytkownika
miho
Posty: 15
Rejestracja: 06 marca 2019, 10:50
Lokalizacja: PL/Lublin

[240] Kontrolka niezapiętych pasów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: miho »

Cześć. W moim 240 z 1992 roku nie działa kontrolka niezapiętych pasów - nie działa od kiedy go posiadam.
Kilka pytań:
1. Czy pod siedzeniami z przodu powinny być doprowadzone jakieś wiązki do mat pojemnościowych w fotelach? Dziś wykrecałem fotel kierowcy i niczego takiego tam nie ma. Są tylko przewody doprowadzone do zapięcia pasów u kierowcy i pasażera.
2. Czy jest jakiś przekaźnik do tej kontrolki, jeśli tak to gdzie go szukać?
3. Jakie są najprostsze sposoby deaktywacji tej kontrolki? Może idąc tym tropem uda mi się w prosty sposób uruchomić ten mechanizm.
4. Nad popielniczką dla tylnej kanapy jest również sygnalizator niezapiętych pasów - czy to oznacza, że tylna kanapa też jest wpięta w ten mechanizm? Czy jeśli ktoś siedzi na tylnej kanapie i nie zapnie pasów kontrolka również powinna mrugać?
Pozdro i dzięki za wszelkie sugestie.
0 x
MarcinS
Posty: 443
Rejestracja: 14 marca 2016, 21:47

Re: [240] Kontrolka niezapiętych pasów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MarcinS »

Do grzanych foteli powinna być kabelki z wtyczką. Kolejne kabelki do zapięcia pasa. O ile pamiętam dwa kabelki jeśli tylko czujnik zapięcia, trzy jeśli zapięcie podświetlane. Kontrolkę obsługuje chyba przerywacz kierunkowskazów., A z tyłu nie ma czujników. "Kontrolka" nad popielniczką w tunelu ma tylko sygnalizować pasażerom, że---kierowca pasów nie zapiął. :)
Tak przynajmniej jest w 740.
Spód fotela kierowcy z 700:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 listopada 2021, 18:37 przez MarcinS, łącznie zmieniany 1 raz.
0 x
Awatar użytkownika
miho
Posty: 15
Rejestracja: 06 marca 2019, 10:50
Lokalizacja: PL/Lublin

Re: [240] Kontrolka niezapiętych pasów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: miho »

Hm, no u mnie nie ma żadnej wiązki, nie mam też grzanych foteli.
0 x
Awatar użytkownika
Maciek4530
Posty: 1239
Rejestracja: 07 listopada 2016, 20:12
Lokalizacja: Zakopane/Kraków

Re: [240] Kontrolka niezapiętych pasów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciek4530 »

Bo w 240 NIGDY kontrolka od pasów nie była uzależniona od foteli. To że jest też z tyłu kompletnie nic nie znaczy. Cały "system" podłączony jest tylko i wyłącznie do zapięcia pasów kierowcy, jak on ma zapięte nic nie miga, rozpięte miga przód i tył. I choć byś zapakował 10 osób na 5 miejsc to nic Ci migać nie będzie jeśli kierowca się zapnie ;) Nie działać może z kilku powodów: spalona któraś z dwóch żarówek (lub obie), zasyfiony lub uszkodzony element stykowy w zapięciu kierowcy, przekaźnik lub masa. Działając w tym temacie warto zmienić żaróweczki w obu zapięciach, mały drobny smaczek a fajnie sobie w nocy podświetla otworki na klamry ;)
2 x
Awatar użytkownika
miho
Posty: 15
Rejestracja: 06 marca 2019, 10:50
Lokalizacja: PL/Lublin

Re: [240] Kontrolka niezapiętych pasów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: miho »

No dobra, obydwie żarówki u mnie się nie świecą. Nawet nie wiedziałem, że coś tam ma się świecić, chociaż jak patrzę teraz w green booku, to właśnie jakieś żarówki tam są. Przekaźnik jest pod maską?
0 x
Awatar użytkownika
Maciek4530
Posty: 1239
Rejestracja: 07 listopada 2016, 20:12
Lokalizacja: Zakopane/Kraków

Re: [240] Kontrolka niezapiętych pasów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciek4530 »

Nie przesadzajmy :D Jeśli dobrze pamiętam jest tam gdzie 3/4 przekaźników w kabinie czyli za środkowym panelem z przyciskami - nie wiem na ile pamięć mam dobrą ale jest on podobny do tego od kierunków - mały, kwadratowy i srebrny przekaźnik zawieszony na belce wsporczej deski.
1 x
Awatar użytkownika
miho
Posty: 15
Rejestracja: 06 marca 2019, 10:50
Lokalizacja: PL/Lublin

Re: [240] Kontrolka niezapiętych pasów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: miho »

Ok, dzięki za trafne sugestie, winowajcą są chyba te żarówki, tylko jak je wymienić żeby tego nie rozwalić?
0 x
Awatar użytkownika
dom?n
Administrator
Posty: 3045
Rejestracja: 01 października 2014, 00:10
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [240] Kontrolka niezapiętych pasów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dom?n »

Zacznij od sprawdzenia światełek ostrzegawczych, to najprostszy sposób żeby pozbyć się migania. W dwóch 240 miałem po prostu puste oprawki. Nie trzeba nic ciąć, wycinać, wystarczy wyjąć żarówki.
0 x
940 Turbo '91 · dekwadrat · poznańskie klasyki nocą
re5pect pisze: Jeżeli chcesz żeby Twoje RWD dobrze się prowadziło w zakrętach, było szybkie, dobrze hamowało, a to wszystko bez wydawania taczki pieniędzy na modyfikacje to polecam zakup BMW :D
Awatar użytkownika
Maciek4530
Posty: 1239
Rejestracja: 07 listopada 2016, 20:12
Lokalizacja: Zakopane/Kraków

Re: [240] Kontrolka niezapiętych pasów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciek4530 »

miho pisze:Ok, dzięki za trafne sugestie, winowajcą są chyba te żarówki, tylko jak je wymienić żeby tego nie rozwalić?
Musisz sobie sprawdzić bo teraz nie pamiętam. Coś mi do głowy przychodzi że oprawki są po prostu wciskane w plastikowe tulejki więc zero fizyki kwantowej.
0 x
Awatar użytkownika
pmiczka
Posty: 75
Rejestracja: 12 marca 2020, 19:39

Re: [240] Kontrolka niezapiętych pasów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pmiczka »

MarcinS pisze:Do grzanych foteli powinna być kabelki z wtyczką. Kolejne kabelki do zapięcia pasa. O ile pamiętam dwa kabelki jeśli tylko czujnik zapięcia, trzy jeśli zapięcie podświetlane. Kontrolkę obsługuje chyba przerywacz kierunkowskazów., A z tyłu nie ma czujników. "Kontrolka" nad popielniczką w tunelu ma tylko sygnalizować pasażerom, że---kierowca pasów nie zapiął. :)
Tak przynajmniej jest w 740.
Spód fotela kierowcy z 700:
Obrazek
Dokładnie tak, spięte z kierunkowskazami. Na niezapiętych pasach miga dwa razy szybciej niż kierunkowskaz, po jego włączeniu tempo zwalnia do kierunku :)
0 x
ODPOWIEDZ