Spawanie tig/mig/mag

Wszystko, co nie jest związane z tematyką pozostałych for
Awatar użytkownika
Wysoki
Posty: 98
Rejestracja: 27 października 2014, 19:15

Spawanie tig/mig/mag

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wysoki »

Jakiego sprzętu używacie? chodzi mi o tig/mig/mag
przeznaczenie blacharka samochodowa
Jaki polecicie do warsztatu, użytkowanie raczej okazjonalne niż ciągłe.
budżet nie przekraczał by 2ooo zł
Warto inwestować w urządzenia 3 funkcyjne ? (tig/mig/plazma)
0 x
Awatar użytkownika
sambo
Posty: 1034
Rejestracja: 06 października 2014, 10:49

Re: Spawanie tig/mig/mag

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sambo »

Spawam od paru dobrych lat migomatem klasy "tesco" 150A i daje rade, ale coraz częściej brakuje mi TIGa (alu , nierdzewka)
I tak z perspektywy mojego garażu to właściwie tylko tig by mi wystarczył ... dobre zrodlo inwerterowe + wprawna reka :)
Co do uzadzen kombo tig/mig nie mam zdania.

Z wypasionych migimatow polecem Esab c200i , ale to juz grubo powyzej 2k PLN

sambo
0 x
Obrazek
Awatar użytkownika
wujek
Posty: 954
Rejestracja: 20 października 2015, 18:51
Lokalizacja: Lublin

Re: Spawanie tig/mig/mag

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wujek »

Osobiście nie mam, ale używam okazjonalnie u znajomego tiga Welder Fantasy jlt200 ac/dc. Porzadny sprzęt, ale chyba budżet nie ten.
0 x
Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

16 GARAGE
'88 744+ @1,7bar
rootolf
Posty: 71
Rejestracja: 02 października 2014, 21:37
Lokalizacja: Ostrów Wlkp

Re: Spawanie tig/mig/mag

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rootolf »

Na początku przygody z moim chrupkiem używałem pożyczonego miga einhel 150, ale coraz bardziej zaczął mnie irytować brakiem stabilności napięcia (na 220) i kiepski podajnik drutu.
Ponieważ spawarki używam często, to odżałowałem i za ok 2000 zł kupiłem starego, porządnego OZASa 160, po przejrzeniu przez jakiegoś gościa, co się zajmuje przygotowywaniem spawarek na handel.
Odkąd zacząłem używać OZASa to zdałem sobie sprawę ile czasu i nerwów zmarnowałem przy einhelu.
Porządne napięcie (380), 3-rolkowy podajnik drutu, spawanie ciągłe, przerywane, punktowe, rękaw euro, czas wolnego wylotu elektrody, czas przerwy, czas spawania, 8 pozycji napięcia spawania.
Generalnie jestem bardzo zadowolony, spawy wychodzą bardzo ładne.
Do tego musisz pamiętać o dobrej masce najlepiej samościemniającej (ok 400 zł) z wymiennymi szybkami (chińczyki sobie daruj, używałem takiego dołączonego do zestawu einhela w gratisie i szkoda zdrowia), rękawice i minimum bluza przeznaczona do spawania (używka niemiecka z allegro), wbrew pozorom łatwo się zapalić jak pracujesz w pozycji wymuszonej pod autem, albo powypalać dziury w ubraniu.
Tiga nie próbowałem, ale nie wyobrażam sobie spawania nim w trudno dostępnych miejscach.
0 x
ODPOWIEDZ