Obrazki

Tu możesz napisać swoje uwagi do forum albo zapytać o jego funkcjonowanie
Awatar użytkownika
kalor
Posty: 263
Rejestracja: 03 października 2014, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

Obrazki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kalor »

Cześć,
mam propozycję odnośnie umieszczania w postach wszelkiego rodzaju grafik:
uploadujmy je przez forum na serwer - wiem, ze to generuje koszty, ale kiedy przeglądam stare tematy na np. volvoforum często grafiki/zdjęcia nie sa już dostępne, co mocno (pewnie nie tylko mnie) irytuje.

obecnie mamy
Plik jest zbyt duży, maksymalny rozmiar to 256 KiB.


Może mamy na forum jakąś mądrą głowę w sprawach IT, która mogłaby wyestymować potencjalny roczny koszt obsługi serwera z założeniem X przyrostu danych? a co za tym idzie jakaś zrzutka na utrzymanie itp.

A może jest jakiś ficzerek, który zmniejszy rozmiar pliku do tych 256 kB i będzie można bez większych komplikacji wrzucać grafiki?

No i brakuje mi miniaturek, ale to już trochę wisienka na torcie ;)
Co sądzicie?
0 x
Awatar użytkownika
dom?n
Administrator
Posty: 3037
Rejestracja: 01 października 2014, 00:10
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obrazki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dom?n »

Więc jest tak:

Stare linki zdychają na imageshack, fotosiku i innych dziwactwach. Też mnie to irytuje, szczególnie że Imageshack był kiedyś strasznie popularny, a potem jakoś dziwnie usunął całe swoje archiwum. Tylko że powiększając limit wrzucanego zdjęcia w załącznik nikt nie będzie się przejmował zmniejszaniem go, tylko będą leciały zdjęcia prosto z komórki 5Mpx które będą ważyć po 600kb, i weź to potem oglądaj płynnie (np. na telefonie) ;) Przyzwoitej jakości obrazek 1200x800 px skompresowany do .jpg nie powinien raczej przekraczać 200 kB.

Znam dwa rozwiązania:

1. Photobucket, którego używam od prawie 10 lat i wszystko co tam wrzuciłem nadal tam jest.

Można to sortować w foldery, ustawiać dla każdego z nich prywatność (album publiczny, prywatny, albo chroniony hasłem). Automatycznie zmniejsza obrazki do żądanego rozmiaru, ustawiasz to raz i przy upoladowaniu zawsze na serwer wchodzi obrazek o dłuższym boku np. max 1200 pikseli. A do tego jeszcze generuje kody [IMG] na fora - zarówno jako same obrazki, albo miniaturki. No i na sam koniec: ma aplikację mobilną, która pozwala wrzucać foty prosto z komórki, nawet można ustawić mu automatykę żeby zawsze wrzucał na twój Photobucket każde jedno zdjęcie/film które zrobisz komórkowym aparatem (taka kopia zapasowa).

2. Gdyby trzeba było czegoś jeszcze lepszego, to jest Dropbox* - odpowiednik Google Cloud, tylko spoza konstelacji usług Google. Mniej użyteczny na forach, bo nie robi tych czarodziejskich rzeczy co Photobucket, ale za to ma fajne opcje współdzielenia folderów (to coś jak przyjazny użytkownikom serwer przeznaczony tylko dla tych, których potrzeba). Przechowuje wszystkie dane 30 dni w tył (usunąłeś coś tydzień wcześniej? bez problemu możesz to odzyskać). Tak jak Photobucket ma opcję automatycznego kopiowania zdjęć z komórki do odpowiedniego folderu, więc szybciej jest połączyć się z WiFi niż szukać kabla do łączenia telefonu z komputerem. Każdy folder można udostępnić też przez link tak, żeby nikt go nie modyfikował ale każdy widział zawartość. Korzystam z tego od paru lat i uwielbiam.


*rejestrując się poprzez ten link pan Domin otrzymuje dodatkowe 500MB przestrzeni na swoim Dropboxie, za co dziękuję bardzo ;) Po rejestracji można zapraszać swoich znajomych i w ten sam sposób zyskiwać kolejne 250MB za osobę, aż do 16GB!

Chyba wolę nalegać na używanie zewnętrznych serwerów na zdjęcia, bo docelowo jak forum się rozrośnie, to może osiągnąć jakieś kosmiczne rozmiary - a przynajmniej tego się boję.
0 x
940 Turbo '91 · dekwadrat · poznańskie klasyki nocą
re5pect pisze: Jeżeli chcesz żeby Twoje RWD dobrze się prowadziło w zakrętach, było szybkie, dobrze hamowało, a to wszystko bez wydawania taczki pieniędzy na modyfikacje to polecam zakup BMW :D
rootolf
Posty: 71
Rejestracja: 02 października 2014, 21:37
Lokalizacja: Ostrów Wlkp

Re: Obrazki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rootolf »

Przyrost można jakoś obliczyć, tak mniej-więcej.
Nie wiem na jakiej usłudze hostingowej stoi forum, ile jest miejsca/transferu na m-c/rok.
Do phpBB jest jakaś modyfikacja, która zmniejsza zdjęcia w locie do zadanego rozmiaru.
Z doświadczenia wiem, że lepiej przechowywać zdjęcia na serwerze forum.
Prosty przykład: robię zdjęcia z remontu, ale po paru latach zmieniam nazwę albumu w jakimś serwisie hostingowym i już na forum pojawiają się krzyżyki zamiast zdjęć, albo kasuję zdjęcia, które są dla mnie już mało istotne i znowu jakiś użyszkodnik ich nie widzi.
0 x
Awatar użytkownika
dom?n
Administrator
Posty: 3037
Rejestracja: 01 października 2014, 00:10
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obrazki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dom?n »

rootolf pisze:Przyrost można jakoś obliczyć, tak mniej-więcej.
Nie wiem na jakiej usłudze hostingowej stoi forum, ile jest miejsca/transferu na m-c/rok.
Do phpBB jest jakaś modyfikacja, która zmniejsza zdjęcia w locie do zadanego rozmiaru.
Z doświadczenia wiem, że lepiej przechowywać zdjęcia na serwerze forum.
Prosty przykład: robię zdjęcia z remontu, ale po paru latach zmieniam nazwę albumu w jakimś serwisie hostingowym i już na forum pojawiają się krzyżyki zamiast zdjęć, albo kasuję zdjęcia, które są dla mnie już mało istotne i znowu jakiś użyszkodnik ich nie widzi.


Poszukam tego algorytmu i popróbuję. To jest jakieś rozwiązanie :)
0 x
940 Turbo '91 · dekwadrat · poznańskie klasyki nocą
re5pect pisze: Jeżeli chcesz żeby Twoje RWD dobrze się prowadziło w zakrętach, było szybkie, dobrze hamowało, a to wszystko bez wydawania taczki pieniędzy na modyfikacje to polecam zakup BMW :D
karax
Posty: 74
Rejestracja: 06 października 2014, 21:50

Re: Obrazki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karax »

dom?n pisze:Więc jest tak:

Stare linki zdychają na imageshack, fotosiku i innych dziwactwach. Też mnie to irytuje, szczególnie że Imageshack był kiedyś strasznie popularny, a potem jakoś dziwnie usunął całe swoje archiwum. Tylko że powiększając limit wrzucanego zdjęcia w załącznik nikt nie będzie się przejmował zmniejszaniem go, tylko będą leciały zdjęcia prosto z komórki 5Mpx które będą ważyć po 600kb, i weź to potem oglądaj płynnie (np. na telefonie) ;) Przyzwoitej jakości obrazek 1200x800 px skompresowany do .jpg nie powinien raczej przekraczać 200 kB.


Czy w tym silniku forum jest mechanizm który zmniejsza obrazki przy przeglądaniu?
Bo na razie nie zauważyłem.
Nie wiem czy istnieje ale ideałem byłby mechanizm automatycznie skalujący wrzucane materiały na forum: tzn wrzucam plik 1080p a podczas wgrywania jest on automatycznie skalowany do 720p.

Znam dwa rozwiązania:

1. Photobucket, którego używam od prawie 10 lat i wszystko co tam wrzuciłem nadal tam jest.

Można to sortować w foldery, ustawiać dla każdego z nich prywatność (album publiczny, prywatny, albo chroniony hasłem). Automatycznie zmniejsza obrazki do żądanego rozmiaru, ustawiasz to raz i przy upoladowaniu zawsze na serwer wchodzi obrazek o dłuższym boku np. max 1200 pikseli. A do tego jeszcze generuje kody [IMG] na fora - zarówno jako same obrazki, albo miniaturki. No i na sam koniec: ma aplikację mobilną, która pozwala wrzucać foty prosto z komórki, nawet można ustawić mu automatykę żeby zawsze wrzucał na twój Photobucket każde jedno zdjęcie/film które zrobisz komórkowym aparatem (taka kopia zapasowa).

2. Gdyby trzeba było czegoś jeszcze lepszego, to jest Dropbox* - odpowiednik Google Cloud, tylko spoza konstelacji usług Google. Mniej użyteczny na forach, bo nie robi tych czarodziejskich rzeczy co Photobucket, ale za to ma fajne opcje współdzielenia folderów (to coś jak przyjazny użytkownikom serwer przeznaczony tylko dla tych, których potrzeba). Przechowuje wszystkie dane 30 dni w tył (usunąłeś coś tydzień wcześniej? bez problemu możesz to odzyskać). Tak jak Photobucket ma opcję automatycznego kopiowania zdjęć z komórki do odpowiedniego folderu, więc szybciej jest połączyć się z WiFi niż szukać kabla do łączenia telefonu z komputerem. Każdy folder można udostępnić też przez link tak, żeby nikt go nie modyfikował ale każdy widział zawartość. Korzystam z tego od paru lat i uwielbiam.


Imho rozwiązania z wygasaniem materiałów są kiepskie. Przerabiałem to na innym forum i była lipa jak po pewnym czasie zdjęcia znikały.

Chyba wolę nalegać na używanie zewnętrznych serwerów na zdjęcia, bo docelowo jak forum się rozrośnie, to może osiągnąć jakieś kosmiczne rozmiary - a przynajmniej tego się boję.




Jestem A na http://forum.autokacik.pl - jak chcesz mogę sprawdzić jak wygląda kwestia ilości miejsca zajmowanego przez załączniki.

PS: na większości for, na których się udzielam piszę boldem, mogę też tutaj?
0 x
rootolf
Posty: 71
Rejestracja: 02 października 2014, 21:37
Lokalizacja: Ostrów Wlkp

Re: Obrazki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rootolf »

karax pisze:Jestem A na http://forum.autokacik.pl - jak chcesz mogę sprawdzić jak wygląda kwestia ilości miejsca zajmowanego przez załączniki.


Nie żebym się czepiał, ale co to da?
0 x
Awatar użytkownika
dom?n
Administrator
Posty: 3037
Rejestracja: 01 października 2014, 00:10
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obrazki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dom?n »

karax pisze:Czy w tym silniku forum jest mechanizm który zmniejsza obrazki przy przeglądaniu?
Bo na razie nie zauważyłem.
Nie wiem czy istnieje ale ideałem byłby mechanizm automatycznie skalujący wrzucane materiały na forum: tzn wrzucam plik 1080p a podczas wgrywania jest on automatycznie skalowany do 720p.


Nie ma, ale już wiem że być musi bo taka wola użyszkodników ;)

Imho rozwiązania z wygasaniem materiałów są kiepskie. Przerabiałem to na innym forum i była lipa jak po pewnym czasie zdjęcia znikały.


Jak już pisałem, prawie 10 lat nic mi z Photobucket nie zniknęło.

PS: na większości for, na których się udzielam piszę boldem, mogę też tutaj?


Nie kumam po co, ale chyba nie mogę Ci zabronić, co nie? Przecież nie dam Ci za to bana :)

rootolf pisze:Nie żebym się czepiał, ale co to da?


To da mi pojęcie o tym na co się przygotować ;)
0 x
940 Turbo '91 · dekwadrat · poznańskie klasyki nocą
re5pect pisze: Jeżeli chcesz żeby Twoje RWD dobrze się prowadziło w zakrętach, było szybkie, dobrze hamowało, a to wszystko bez wydawania taczki pieniędzy na modyfikacje to polecam zakup BMW :D
Awatar użytkownika
sambo
Posty: 1033
Rejestracja: 06 października 2014, 10:49

Re: Obrazki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sambo »

ratunku.
nie dziala mi photobucet edit. Nie moge zmniejszyc fotek.
Ktos ma podobnie czy to wina ustawien mojego korpo kompa?
sambo
0 x
Obrazek
Awatar użytkownika
dom?n
Administrator
Posty: 3037
Rejestracja: 01 października 2014, 00:10
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obrazki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dom?n »

Sprawdziłem na szybko - u mnie kula jak powinien.
0 x
940 Turbo '91 · dekwadrat · poznańskie klasyki nocą
re5pect pisze: Jeżeli chcesz żeby Twoje RWD dobrze się prowadziło w zakrętach, było szybkie, dobrze hamowało, a to wszystko bez wydawania taczki pieniędzy na modyfikacje to polecam zakup BMW :D
Awatar użytkownika
Bałuch 79
Posty: 267
Rejestracja: 09 kwietnia 2019, 21:37
Lokalizacja: KRA
Kontakt:

Re: Obrazki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bałuch 79 »

Ostatnio dodawałem zdjęcia po przez załączniki i wchodziło tylko pięć zdjęć do posta. Jak zrobić żeby można było dodać większą ilość zdjęć bez dzielenia na odrębne posty?
0 x
ODPOWIEDZ